2007-08-30

Zmiany od września

Nowy rok szkolny, nowy zestaw zmian w rozkładach:

  • Od 3 września powrót tramwajów linii 3,4 i 8 na ul. Jagiellońską. Odwieszona zostanie również 1, jednakże ze względu na opóźnienia w pracach na Gdańskiej do 10 września kursować będzie na trasie Wyścigowa-Rondo Fordońskie-Rondo Jagiellonów-Babia Wieś. W związku z tym dla linii 1 w obu kierunkach, a dla linii 3,4,8 w kierunku R. Fordońskiego uruchomiony zostanie przystanek Rondo Jagiellonów od strony wschodniej. Od 10 września przywrócony zostanie układ stały.
  • Linie autobusowe 60,61,62,69,70,71,72,73,74,79 i 93 wracają do częstotliwości obowiązujących w trakcie roku szkolnego.
  • Zwiększona zostanie ilość kursów linii 69 przez Centrum Onkologii.
  • Odjazdy linii 94 w kierunku Dworca PKP poddane zostaną drobnym korektom celem skomunikowania z pociągami.
  • Częstotliwość kursowania linii 81 w szczycie w dni powszednie ulegnie zwiększeniu do ok.30-35 minut.
  • Last but not least, kompletnej przebudowie ulegną rozkłady linii 53,65 i 68. Na wspólnych odcinkach (Glinki - Wojska Polskiego - Kładka dla 53 i 65, Leśne - Rondo Fordońskie dla 65 i 68) zostanie wprowadzona synchronizacja rozkładów przy wspólnym takcie 10/15/20.

2007-06-01

Specjalna meczowa linia tramwajowa, 03.06.2007

I kolejny "first" dla królewskiego miasta Bydgoszczy*. W niedzielę z okazji meczu Ligi Światowej siatkówki Polska-Argentyna uruchomiona zostanie linia tramwajowa dla kibiców w relacji Magnuszewska-Babia Wieś, od 18:00 (dwie godziny przed meczem) co pięć minut (powrót "na pusto") oraz w miarę potrzeb przewozowych po końcu meczu do 22.

Szczegóły w komunikatach ZDMiKP oraz na stronie miasta.


*Założył je król Kazimierz wielki? Założył.

2007-05-31

Nowy deptak tramwajowy

Od 28 maja w związku z rozbiórką wiaduktu drogowego w ciągu ulicy Gdańskiej (zanim się sam do końca rozleci) wprowadzono kolejny nietypowy wynalazek w Bydgoszczy a mianowicie przystosowano dla ruchu pieszych oraz rowerów jeden tor na wiadukcie tramwajowym.
Wygląda to o tak. Faza dla pieszych jest w miarę potrzeby przedłużana przez widoczne detektory podczerwieni.

Perełki polskiego public relations

"Michał Gołębiewicz, rzecznik ZDiK-u, jeszcze tydzień temu zapewniał, że skręt z ul. Kazimierza Wielkiego w Szewską jest dobry: - Tramwaj dwa razy z niego wypadł, ale wielokrotnie tamtędy przejechał."

za wrocławską GW

2007-05-25

Spokojnie, to tylko awaria

We wtorek 22 maja o godzinie 20 budowlańcom udało się uszkodzić kolektor przebiegający pod ulicą Jagiellońską, a konkretnie pod torami. Na czas naprawy trzeba było wyłączyć je z ruchu. W normalnych warunkach spowodowałoby to średniej wielkości zamieszanie, ponieważ tramwaje pojechałyby przez Babią Wieś. Niestety jednak od 21 maja w remoncie jest torowisko i rozjazdy na ul. Bernardyńskiej, więc cała zachodnia część sieci tramwajowej została odcięta.

Organizacja ruchu zastępczego poszła sprawnie: Tramwaje 1 i 3 skierowano z Wyścigowej do zajezdni, 2 i 6 zawracały na Babiej Wsi natomiast 4 i 8 jeździły z górnego tarasu na Bałtycką.
Autobusy zastępcze kursowały w następujących relacjach:

T2: Rondo Toruńskie - Toruńska -Rondo Jagiellonów - Jagiellońska - Gdańska - Zawisza
T4: Rondo Jagiellonów - Jagiellońska - Gdańska - Chodkiewicza - Bielawy
T3: Wyścigowa - Wilczak

Godne uwagi (i pochwały) jest to, że T2 i T4 kursowały Gdańską dokładnie po trasie tramwaju, mimo że wymagało to jazdy po deptaku oraz pod prąd.

Informacje o zmianach natomiast krążyły zwykłym bydgoskim trybem, więc pasażerowie potrafili być mocno zdezorientowani. Ale jest szansa, że to ulegnie poprawie w przyszłości.

Cały radosny bałagan zakończył się w czwartek około 12:30.

Tu trochę zdjęć ze środy i czwartku.