Showing posts with label tramwaj. Show all posts
Showing posts with label tramwaj. Show all posts

2013-09-18

Raport z miasta B.


...pośród tysiąca takich samych miast...




O Trasie Uniwersyteckiej z Mostem O Spornej Nazwie pisałem już w poprzedniej notce. Tym razem przebiła się do mediów ogólnopolskich, po tym jak miasto zdecydowało się udostępnić plac budowy szerokiej publiczności. Bardzo dobra inicjatywa, jednakże publiczność po przekonaniu się na własne oczy o tym, o czym różne środowiska trąbiły od dawna - czyli o braku chodnika i ścieżki rowerowej - raczyła wyrazić oburzenie. Oburzenie spotęgował fakt, że ciąg pieszorowerowy wije się bez wyraźnej przyczyny tak, że żmija po spacerze nim mogłaby doznać obrażeń kręgosłupa.


Atmosferę podgrzało wyjaśnienie drogowców, że przecież trasa rekreacyjna nie musi być zawsze prosta.
Ostatecznie ratusz zapowiedział, że już położona kostka (bo to oczywiście jest kostka, przecież projekt jest z zamierzchłego 2007, wtedy niedałosię projektować DDR z asfaltu) zostanie zerwana i ułożona prościej, „na koszt drogowców”. W połączeniu ze wcześniejszą zapowiedzią dotyczącą podwieszenia przy trasie kładki z drogą dla rowerów i pieszych ciekaw jestem, ile w końcu dopłacimy do tych wszystkich oszczędności. Ale za to most ma piękne, zbędne pylony. Zielonopomarańczowe.

Skończył się pierwszy sezon, w którym bydgoszczanie mieli okazję skorzystać z autobusowych linii turystycznych obsługiwanych popularnymi „ogórkami”. Skorzystali tłumnie i powyżej oczekiwań. Chętnie wsiadali też do turystycznej linii tramwajowej, jak i tramwajów wodnych. Prawdopodobnie równie chętnie podróżowaliby wąskotorową koleją parkową po Myślęcinku, ale tego nie wiemy na pewno, ponieważ kolejka nadal nie kursuje. Możemy się też już nigdy nie dowiedzieć, ponieważ wszystko wskazuje na to, że jej infrastruktura zostanie fizycznie zlikwidowana. Kierownictwo parku twierdzi, że nie ma środków na jej utrzymanie i w ogóle się nie opłaca. Za to zainwestowało w klasyczny zestaw parkowy "obudowany traktor plus przyczepki", minirollercoaster oraz dinozaury, tak w ramach zapewniania unikatowych atrakcji.

Prezydent ogłosił, że w październiku na sesji rady miasta pod głosowanie poddany zostanie plan transportowy. Plan w stosunku do publikowanych wcześniej wersji zawiera pewne poprawki. Zapowiedziano utworzenie wspólnego nadzoru ruchu przy jednostce organizującej komunikację (wreszcie!) oraz oddzielenie zakładu tramwajowego od MZK i połączenie goze spółką Tramwaj Fordon (dość logiczny ruch). Po negocjacjach ze związkami zrezygnowano z ogłoszenia przetargów na całość przewozów autobusowych, decydując się na oddanie ~60% usług spółce miejskiej, do czego mam akurat stosunek ambiwalentny.

Tylko jedna malutka rzecz nie trafiła do dokumentów okołoplanowych. Raport z konsultacji społecznych. 

2008-11-04

Remont Perłowej i bałagan ogólny

REMONT TOROWISKA NA SKRZYŻOWANIU UL. TORUŃSKIEJ I PERŁOWEJ


Remont Focha, remont końcowego odcinka linii na Rondo Kujawskie a teraz do kompletu wymiana rozjazdów w węźle Perłowa...

Efekt: cztery linie zastępcze obsługiwane autobusami, jedna obsługiwana tramwajami, wszystkie linie tramwajowe które nie są zawieszone mają zmienione trasy.

ZDMiKP robi co może, ale obstawiam że pasażerowie i tak się pogubią.

2007-08-30

Zmiany od września

Nowy rok szkolny, nowy zestaw zmian w rozkładach:

  • Od 3 września powrót tramwajów linii 3,4 i 8 na ul. Jagiellońską. Odwieszona zostanie również 1, jednakże ze względu na opóźnienia w pracach na Gdańskiej do 10 września kursować będzie na trasie Wyścigowa-Rondo Fordońskie-Rondo Jagiellonów-Babia Wieś. W związku z tym dla linii 1 w obu kierunkach, a dla linii 3,4,8 w kierunku R. Fordońskiego uruchomiony zostanie przystanek Rondo Jagiellonów od strony wschodniej. Od 10 września przywrócony zostanie układ stały.
  • Linie autobusowe 60,61,62,69,70,71,72,73,74,79 i 93 wracają do częstotliwości obowiązujących w trakcie roku szkolnego.
  • Zwiększona zostanie ilość kursów linii 69 przez Centrum Onkologii.
  • Odjazdy linii 94 w kierunku Dworca PKP poddane zostaną drobnym korektom celem skomunikowania z pociągami.
  • Częstotliwość kursowania linii 81 w szczycie w dni powszednie ulegnie zwiększeniu do ok.30-35 minut.
  • Last but not least, kompletnej przebudowie ulegną rozkłady linii 53,65 i 68. Na wspólnych odcinkach (Glinki - Wojska Polskiego - Kładka dla 53 i 65, Leśne - Rondo Fordońskie dla 65 i 68) zostanie wprowadzona synchronizacja rozkładów przy wspólnym takcie 10/15/20.

2007-06-01

Specjalna meczowa linia tramwajowa, 03.06.2007

I kolejny "first" dla królewskiego miasta Bydgoszczy*. W niedzielę z okazji meczu Ligi Światowej siatkówki Polska-Argentyna uruchomiona zostanie linia tramwajowa dla kibiców w relacji Magnuszewska-Babia Wieś, od 18:00 (dwie godziny przed meczem) co pięć minut (powrót "na pusto") oraz w miarę potrzeb przewozowych po końcu meczu do 22.

Szczegóły w komunikatach ZDMiKP oraz na stronie miasta.


*Założył je król Kazimierz wielki? Założył.

2007-05-31

Nowy deptak tramwajowy

Od 28 maja w związku z rozbiórką wiaduktu drogowego w ciągu ulicy Gdańskiej (zanim się sam do końca rozleci) wprowadzono kolejny nietypowy wynalazek w Bydgoszczy a mianowicie przystosowano dla ruchu pieszych oraz rowerów jeden tor na wiadukcie tramwajowym.
Wygląda to o tak. Faza dla pieszych jest w miarę potrzeby przedłużana przez widoczne detektory podczerwieni.

Perełki polskiego public relations

"Michał Gołębiewicz, rzecznik ZDiK-u, jeszcze tydzień temu zapewniał, że skręt z ul. Kazimierza Wielkiego w Szewską jest dobry: - Tramwaj dwa razy z niego wypadł, ale wielokrotnie tamtędy przejechał."

za wrocławską GW

2007-05-25

Spokojnie, to tylko awaria

We wtorek 22 maja o godzinie 20 budowlańcom udało się uszkodzić kolektor przebiegający pod ulicą Jagiellońską, a konkretnie pod torami. Na czas naprawy trzeba było wyłączyć je z ruchu. W normalnych warunkach spowodowałoby to średniej wielkości zamieszanie, ponieważ tramwaje pojechałyby przez Babią Wieś. Niestety jednak od 21 maja w remoncie jest torowisko i rozjazdy na ul. Bernardyńskiej, więc cała zachodnia część sieci tramwajowej została odcięta.

Organizacja ruchu zastępczego poszła sprawnie: Tramwaje 1 i 3 skierowano z Wyścigowej do zajezdni, 2 i 6 zawracały na Babiej Wsi natomiast 4 i 8 jeździły z górnego tarasu na Bałtycką.
Autobusy zastępcze kursowały w następujących relacjach:

T2: Rondo Toruńskie - Toruńska -Rondo Jagiellonów - Jagiellońska - Gdańska - Zawisza
T4: Rondo Jagiellonów - Jagiellońska - Gdańska - Chodkiewicza - Bielawy
T3: Wyścigowa - Wilczak

Godne uwagi (i pochwały) jest to, że T2 i T4 kursowały Gdańską dokładnie po trasie tramwaju, mimo że wymagało to jazdy po deptaku oraz pod prąd.

Informacje o zmianach natomiast krążyły zwykłym bydgoskim trybem, więc pasażerowie potrafili być mocno zdezorientowani. Ale jest szansa, że to ulegnie poprawie w przyszłości.

Cały radosny bałagan zakończył się w czwartek około 12:30.

Tu trochę zdjęć ze środy i czwartku.

2007-05-15

System przesiadkowy - półtora miesiąca po.

Cóż, Słuszne Zmiany obowiązują już jakiś czas, można pokusić się o pewne podsumowanie. Na początek - do dzisiaj nie udało się inżynierii ruchu wprowadzić czegoś choćby z daleka przypominającego priorytet dla komunikacji zbiorowej na skrzyżowaniach. Ale to właściwie jedyna wada. Zalet jest sporo: skomunikowanie działa, pojazdy są punktualne, węzeł na Wyścigowej uzupełniono o wiaty i nawierzchnię, czas przejazdu dla przeważającej większości mieszkańców uległ skróceniu (moje osobiste statystyki: średni czas oczekiwania poniżej trzech minut). Bydgoscy pasażerowie przekonują się powoli, że zmuszanie ich do przesiadki nie jest jakąś straszliwą zbrodnią. Niezadowoloni są właściwie tylko nieliczni pasażerowie "starego" 94 oraz właściciele busów 303 i 305, którzy obserwują z niepokojem odpływ pasażerów.
Teraz pozostaje tylko konsekwentnie iść dalej za ciosem.

2007-03-01

Zmiany, zmiany, zmiany...

Od 1 marca linia 66 przestaje być linią okrężną: będzie jeździć Na trasie Pl.Kościeleckich - Carrefour - Glinki - Wojska Polskiego (Kościół) i z powrotem bez zjazdu do Carrefoura.
Wprowadzono również regularny, pamięciowy rozkład.

Zwiększeniu uległa częstotliwość kursowan

I, last but not least: 28 lutego radni podjęli decyzję o wprowadzeniu z dniem 1 kwietnia systemu "A+T". O systemie już pisałem, więcej szczegółów - wkrótce.

2007-02-06

Czyżby koniec niedasizmu zastoju w decyzjach?


Prasa pisze "rewolucja w bydgoskiej komunikacji".

Ja wolę określenie "łagodna reforma", ale po wielu latach słyszenia "nie da się" i tak jestem w pozytywnym szoku. Ciekawe czy decydenci dadzą się przekonać.

Podstawowe założenia: przejazd na trasie Fordon-Rondo Grunwaldzkie bądź Osowa Góra-Wyścigowa na jednym bilecie jednorazowym (jeżeli podróż zamknie się w czasie 60 minut), jak również możliwość kupienia miesięcznego na taką relację w cenie jak na jedną linię. Likwidacja taryfy pospiesznej wraz ze zmianą obecnych pospiesznych na linie przyspieszone i zmiany ich tras tak aby nie dublowały linii tramwajowych. Likwidacja linii autobusowych 77 i 82. Zwiększenie częstotliwości na liniach 3, 70, 72, 74. Zsynchronizowany węzeł przesiadkowy na Wyścigowej.

Można się czepiać różnych drobiazgów, ale w porównaniu z poprzednią koncepcją zmian jest to ideał.

Zwiększamy rolę tramwaju kosztem autobusu, zaczynamy pozbywać się "taktu bydgoskiego" (kursowanie co 16.5, 27, 35, 72 minuty), likwidujemy pomyłkę natury zwaną linią 77.

Oby tylko wykonanie było dobre.